CK72ADALBFNCK
At a Glance
The CK72ADALBFNCK is a 72" wide all-in-one compact kitchenette with a 34" ADA-compliant counter height and a barrier-free design for added wheelchair accessibility. It has a 31.88" wide open area under the sink to ensure adequate space for wheelchairs. This unit is designed, but not limited to, users with mobility impairments, such as those who use wheelchairs, users who are temporarily impaired, or recovering from a procedure, and can benefit from increased accessibility and enhanced ease of use when accessing the unit’s sink, food prep area, and storage cabinet.Read More
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
72" Wide Barrier-Free All-In-One Kitchenette
Barrier-Free Design
Wheelchair Accessible
ADA-Compliant Height
34" counter height helps to comply with the guidelines set by the Americans with Disabilities Act (ADA) for improved accessibility
Refrigerator-Freezer
This unit includes model CP34BSS, a cycle-defrost refrigerator-freezer
ENERGY STAR Certified (Refrigerator-Freezer )
Stainless Steel Sink and Faucet
Stainless steel sink with ready-to-use gooseneck faucet included
Removable Cutting Board Surface
Plastic cutting board provides a durable, easy-to-clean space for food preparation
Cutlery Bin
Located under the cutting board, allows for easy storage of cutlery and utensils
Black and Stainless Steel Exterior Finish
One Piece Stainless Steel Countertop
Easy-to-clean surface with a professional look
Ships Fully Assembled
Kitchenette is shipped in one piece, with reinforced packaging for added protection
Reversible Door
User-reversible door swings on the refrigerator-freezer for added flexibility
Grooved Handles
Side indents afford easy movement of the unit for added portability
100% CFC Free