ADFD2D24PNR
At a Glance
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The ADFD2D24PNR is a two-drawer all-freezer sized at 32 inches high for installation under ADA compliant counters. We include an extra stainless steel kickplate and leveling legs to raise the height to 34 1/2 inches to suit more standard applications. The front-breathing design and finished cabinet allow for built-in or freestanding use. The drawers can be customized with overlay panels to match or accent existing cabinetry design, while the stainless steel kickplate and stylish handles complete the look (recommended panel dimensions: 23.34" W x 13.93" D at 3/4" thick). Complete 304 stainless steel construction inside and out offers durability in a professional look. Soft close glides deliver added safety by preventing the drawers from slamming.
2-Drawer All-Freezer - 24" wide 3.5 cu.ft. undercounter frost-free freezer with two gliding drawers
Drawer dividers - Two adjustable dividers provide flexibility when organizing the interior
ENERGY STAR certified - Ensures unit runs efficiently with an environmentally friendly performance
Removable drawers - Allows for easy cleaning and organization within the interior of the unit
Panel-ready drawer fronts - Drawers can be customized with overlay panels to match or accent existing cabinetry (panel dimensions: 23.34" W x 13.93" D at 3/4" thick)
Indoor/Outdoor compatible - Durable, weatherproof construction designed to hold up to the elements
Door alarm - Audible alarm sounds if the drawers are left open for more than five minutes
Commercially approved - ETL-S listed to NSF-7 standards for commercial use
Sabbath mode - Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
ADA compliant - 32” height allows for installation within ADA-compliant spaces
Right-angle plug - Flat plug allows unit to sit flush against the wall
Sealed back - Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Adjustable height - Unit can be raised to 34.5", with a taller kickplate included for a seamless look
Fan-forced cooling - Provides for efficient, even cooling of the entire unit
Built-in capable - Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Temperature memory - Unit will retain temperature settings after losing power
Professional handles - Stainless steel handles add style to any setting
Frost-free - No-frost operation for minimal user maintenance
Anti-tip bracket - Bracket (included) helps prevent tipping for added safety
Interior lighting - Soft LED lighting makes for easy viewing of each drawer’s contents
Fully finished cabinet - Allows the unit to be used freestanding
Matching refrigerator - Pair with Summit's ADRD24PNR to create a side-by-side set
Digital display - Large display allows for easy readability and unit control
100% CFC free - Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals