SGWOGD27
At a Glance
Product Dimensions 23.38"h x 27.38"w x 24.63"d
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Model SGWOGD27 is just over 27" wide, designed for installation in cabinets with a minimum cutout size of 23.125" H x 26.625" W x 24" deep. The exterior is fully constructed from stainless steel in a brushed horizontal grain, with a thick towel bar handle and modern oversized knobs to create a statement look. The extra large glass oven window and interior light ensure you have a full view inside the oven when cooking. The manifold includes a digital clock with a countdown timer for additional convenience.
With its versatile functions and stunning design, the SGWOGD27 brings European elegance to the home. Matching Italian gas cooktops are also available in 24", 27", 30", and 36" sizes. Browse the full Summit assortment to explore your options.
Deluxe design for wall installation (cutout minimum: 23 1/8" H x 26 3/8" W x 24" D)