HC20BBADA
At a Glance
Product Dimensions 5.5"h x 20"w x 20"d
Model HC20BBADA is a 20" wide range hood ideal for apartments, senior living kitchens, hotel suites, and other smaller spaces. It comes in a jet black finish constructed from 21 gauge galvanized steel for a clean look and durable design.Read More
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
This hood ships for ductless/recirculating ventilation (where no exhaust connection to the outside is available) but is convertible for horizontal or vertical ducted ventilation (3 1/4" x 10" rectangular ducting or 7" round, transition required). We include a combination aluminum mesh/charcoal filter to absorb grease, smoke, and odors. This unit accepts a standard light bulb (not included). Both the filter and lens cover snap in place, with no tools required to change out as needed. Note: this hood does not include a power cord and is designed to be hard-wired by a licensed professional.
20" Wide ADA Compliant Range Hood
Convertible hood designed for ducted or ductless installation in compliant with ADA guidelines
ADA compliant design
Under cabinet range hood
Low profile design offers classic style to finish your kitchen
20 inch width
Sized for use over 20 inch cooking surfaces (additional sizes available)
Convertible design
Powerful ventilation
Can operate at 270 CFM to ensure thorough ventilation of your cooking surface
Black finish
Matte finish in jet black suits any kitchen space
Easy conversion
Ships pre-set for recirculating mode but can be converted in a few simple steps
Versatile top or rear exhaust
Can be connected to 3 1/4" x 10" vertical or horizontal exterior venting or 7" round vertical (transition required for both)