CR2B15T2WTK15
At a Glance
Product Dimensions 2"h x 15.13"w x 21.75"d
The CR2B15T2WTK15 is a 12" wide 115V radiant cooktop designed to fit popular 10 3/4" W x 19 7/8" D counter cutouts. The surface is made from smooth Schott ceramic glass in a classic white finish for a durable, modern look. This unit does not include a power cord and must be hard-wired by a professional. It ships with a stainless steel trim kit that allows the cooktop to be installed in 15" wide counter cutouts.Read More
What We Offer
People also viewed:
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The CR2B15T2WTK15 is a 12" wide 115V radiant cooktop designed to fit popular 10 3/4" W x 19 7/8" D counter cutouts. The surface is made from smooth Schott ceramic glass in a classic white finish for a durable, modern look. This unit does not include a power cord and must be hard-wired by a professional. It ships with a stainless steel trim kit that allows the cooktop to be installed in 15" wide counter cutouts.
Two 5 1/2" burners each feature 1200W operation to cover most cooking needs. The digital touch controls are located in the front for easier accessibility, preventing users from reaching over hot burners to make adjustments. Nine power levels provide true cooking versatility, with a digital display that makes it easy to read and manage the settings at the touch of a button. This unit also includes a timer function that lets you program a power level and cook time (up to 99 minutes). The burner turns off automatically when the cooking duration has finished. Safety features include a child lock function, automatic shutoff, and residual heat indicators for both elements.
Two-burner 2400W electric cooktop with 115V operation
Intuitive touch controls for smarter cooking
Includes seamless stainless steel trim kit to allow installation in 15" wide cutouts