CR2110TK15
At a Glance
Product Dimensions 3.38"h x 15"w x 22"d
SUMMIT CR2110TK15 is a two-burner 115V electric cooktop that brings outstanding value to kitchen counters. 2 1200W burners, each with 6" diameter, manufactured for SUMMIT by E.G.O. of Germany, considered by many to be the finest in the world. Easy cleanup and elegant style on a smooth ceramic glass surface.Read More
What We Offer
People also viewed:
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
SUMMIT CR2110TK15 is a two-burner 115V electric cooktop that brings outstanding value to kitchen counters.
Made from Eurokera ceramic glass, the CR2110TK15 offers modern style and convenience with an easy-to-clean jet black cooking surface. Two 1200W radiant elements feature a 6" diameter, manufactured by E.G.O. of Germany. Push-to-turn control knobs provide infinite heat control. A residual heat light indicates when the surface is still hot. This unit is made in Europe and includes a stainless steel trim kit that allows the cooktop to be installed in 15" wide counter cutouts. An identical model is available with 230V operation (see the CR2220TK15).
NOTE: This unit requires professional installation.
Includes seamless stainless steel trim kit to allow installation in 15" wide cutouts
Two-burner electric cooktop with 115V operation